SOLIDARITA

V rámci výuky tématu lidská solidarita v předmětu člověk a společnost v 9. třídách nás oslovila sbírka pořádaná ZOO Praha. Rozhodli jsme se k této akci připojit a vyhlašujeme sbírku starých funkčních i nefunkčních mobilních telefonů.

Z webových stránek: Pražská zoologická zahrada zahájila v roce 2010 sběr starých mobilních telefonů. Za každý vybraný přístroj vyplatí společnost Rema Systém 10 Kč. Z výtěžku podporujeme strážce biosférické rezervace Dja v Kamerunu.

Jeden z poddruhů goril je v Africe ohrožován těžbou koltanu*, který se používá při výrobě mobilních telefonů i jiné elektroniky. Ve světě proto mnohé zoologické zahrady začaly se sběrem starých mobilních telefonů. Úvaha byla jednoduchá: když se telefony zrecyklují nebo prodají dál, nebude potřeba tolik koltanu a tlak na gorily a jejich prostředí se sníží.

Další informace na https://www.zoopraha.cz/zvirata-a-expozice/pomahame-jim-prezit/seznam-projektu/204-ochrana-goril-v-africe/7529-prineste-stary-mobil-podporte-strazce-pralesa

Nepoužívané telefony mohou žáci školy nosit v době leden až březen a odevzdávat do připravené nádoby v kanceláři školy.

Mgr. Květa Poskočilová

*Coltan (též koltan) je průmyslový název kolumbitu-tantalitu, matně černé rudy, ze které se získávají prvky niob a tantal.