Výtvarná a literární soutěž Přání pro Zemi

Naši žáci se zúčastnili výtvarné a literární soutěže.

Naše žákyně uspěly ve výtvarné a literární soutěži Přání pro Zemi

Naši žáci se v hojném počtu zúčastnili výtvarné a literární soutěže pro základní a střední školy okresu Benešov na téma Přání pro zemi. Soutěž vyhlásila Správa Chráněné krajinné oblasti Blaník a Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim. Nejlepší práce můžete shlédnout V podblanickém ekocentru ČSOP Vlašim od 20. dubna do 17. května 2013. Vernisáž výstavy žákovských a studentských prací s vyhlášením výsledků se konala 20. dubna 2013 v rámci oslav Dne Země v Podblanickém ekocentru.

Druhé místo v literární soutěži obsadila Hana Čalounová ze 7. B, která napsala úvahu na dané téma

Přání pro Zemi

Říká se, že Země je naše matka živitelka. Země nás stvořila a my bychom jí za to měli děkovat a uctívat ji.

Toto velké dílo, které stvořila, trvalo mnoho let. Ze začátku bylo jen rostlinstvo a zvířata, ale Země nám dala podmínky, aby vzniklo lidstvo. Postupem času se člověk z primitivního tvora vyvinul do kultivované inteligentní bytosti.

Všichni na světě nemají stejné podmínky z hlediska peněz a možnosti chodit do školy a vzdělávat se. Přes toto všechno by se každý z nás měl snažit zachovávat to málo z krásy přírody, co nám zde zbylo.

Nyní si uvědomujeme, že za tu dobu od našeho vzniku uplynulo mnoho let a co všechno jsme zničili. Chtěli bychom vrátit čas zpět a napravit chyby, které jsme napáchali. Ovšem to nejde, a proto se snažíme zachovat to poslední málo, co nám z naší planety zbylo.

Někteří lidé mají zavřené oči a nevidí tu krásu, proto bychom měli ukázat, co se na Zemi zachovalo. Pomoci jim pochopit tu složitou komunikaci mezi přírodou a člověkem, tu složitou symbiózu, která se na Zemi odehrává, a společně se z toho radovat.

Hana Čalounová
12 let
7. B
ZŠ Votice
Pražská 235
259 01 Votice

. Na třetím místě se umístila Tereza Kudrnová ze 7. A se svou básní Přání pro Zemi . Zvláštní ocenění ve výtvarné kategorii získala Veronika Drábková z 9. A.

Přání pro Zemi

Ty Země milovaná naše,
měj stále tak dobré srdce.
Nechť je tu více spravedlnosti,
jídla, pití a hojnosti.

Ať tady tolik zvířat nevymírá
a jsi krásná, čistá, dobrá.
Chraň naše prostředí, svou maličkost.
Tož nevidíš své utrpení a lidskou paličatost?

Ať tady tolik zvířat nevymírá
a jsi krásná, čistá, dobrá.
Chraň naše prostředí, svou maličkost.
Tož nevidíš své utrpení a lidskou paličatost?

Vždyť přicházíš o kus sebe
a zhoršuješ tak víru v Tebe.
Máme Tě rádi a Ty to víš,
víme i to, že nám rozumíš.

Tak proč? Ptám se pořád dokola,
vždyť Ty jsi naše Země – opora.
Proto Ti přejeme ze srdce jen to nejlepší,
ať se lidé na celém světě polepší.

Tereza Kudrnová
13 let
7. A
ZŠ Votice
Pražská 235
259 01 Votice

Zvláštní ocenění ve výtvarné kategorii získala Veronika Drábková z 9. A.
[hcm]gallery,upload/rok 2013/Aktuality/Obrázky/13.3./lit soutěž/,128[/hcm]